Yabancı Dil

Yabancı Dil

Academic and General Culture Competition in English

İngilizce Akademik ve Genel Kültür Yarışması - Ocak 2020

Öğrencilerimiz Cambridge University yayınlarının eğitim programları takip edilerek yetiştirilmektedir. Bir dönem boyunca derslerde elde ettikleri gerek konuşma dili, gerek akademik dil, gerekse de konu alanı içinde yer alan genel kültür unsurlarını edinmeleri bakımından hem öğretici hem eğlendirici hem de heyecanlı bir etkinlikle bizlere sundular.


*************

MUREKKEP ENGLISH CLUB ROLE PLAY (Visiting Starbucks) Ekim 2019
İngilizce kulübümüz hiç sıkılmıyor ☺️ "İngilizceyi yaşayarak öğreniyoruz" programımız dahilinde kulüp öğrencilerimiz öğretmenleriyle birlikte bir gezi gerçekleştirdiler.

Visiting Updown House - Ters Ev Gezisi - Ekim 2019

4.ve 5.sınıflar ingilizce öğretmenleri eşliğinde Kundu'da bulunan Ters Ev'e gittiler. İngilizce derslerinde bu hafta öğrendikleri My House - Benim Evim konusunu eğlenceli ve komik bir şeklinde pekiştirdiler.**********************************

Mürekkep Okulları, bir özel okuldan beklenen yabancı dil gelişimini; dil becerilerinin tümüne (speaking, reading, listening, writing) yayarak bireyin sadece gramer ve kağıt kalem üzerinden değil dili yaşamına katabileceği bir yaklaşımı benimsemektedir. 

Bu sayede dil öğreniminin bir bütün olarak gözlemlenip öğrencinin tüm ihtiyaçlarının göz önünde bulundurarak yapılandırıldığı eğitim programlarımız çerçevesinde öğrencilerimize duyarak, anlayarak, konuşarak, yazarak kazanma olanağını sunmaktayız. Bu da velilerimizin özel okul tercih etme gerekçelerinden birisini karşılamalarını sağlamaktadır.

Kurumumuzda öğrencilerimizin ikinci dile hakim olması iki bölümde incelenmektedir: konuşmadaki yabancı dil becerileri, eğitiminde yabancı dil becerisi. Yabancı Diller diğer derslerdeki bilgilerin öğrenilmesiyle benzer özellikler göstermektedir. Mürekkep Koleji disiplinler arası yaklaşımı özel bir okuldan beklenecek şekliyle öğrencilerine sunmaktadır.

Çocukların ana dil seviyeleri, sonradan öğrendikleri yabancı dil seviyesinin nasıl olduğunu ispatlar. Bir de yabancı dili ayrı bir yabancı dil gibi değil de anadilleri ile olan münasebetine göz önünde bulundurarak öğretmek gerekmektedir. Mürekkep Kolejinde Türkçe eğitimi sürecinde konular yabancı dildeki benzerlikler de ele alınarak sunulmaktadır.

Öğrencilerin beşinci sınıftan altıncı sınıf sonuna kadar geçirdiği süre yabancı dil öğrenimi için en faydalı dönemdir. Özel okul olmasının yanında özelliği olan bir okul da olmak isteyen Mürekkep Koleji 5. ve 6. sınıf seviyesini İngilizce ve Almanca öğretiminde çok önemsemektedir. 

Biliriz ki konuşulamayan bir dilin yaşamımızda hükmü yoktur. Biliyoruz ki özel okul tercihi yapmış ve Mürekkep Kolejli olmaya karar vermiş bir aile çocuklarının yabancı dili sadece bilmesini değil konuşmasını da beklemektedir. Tüm sınıf seviyelerinde İngilizce dersi haftada 10 saat uygulanacak olup Almanca,  seçmeli olmak kaydıyla haftada 2 saat olarak programımızda yer alacaktır. Mürekkep Kolejinde İngilizce dersleri Türk ve yabancı öğretmenlerin iş birliğinde gerçekleştirilmektedir.

 ****************************************

Again letters from Italian friends! April 2019


21/02/2019 tarihinde İtalya'daki mektup arkadaşlarımıza mektuplarını yolladık:
Okulumuzda ezberlenenlerin kağıt kalemle değerlendirildiği bir dil yaklaşımı yerine konuşulan, eğlenilen ve mantığı kavranan bir modeli yeğliyor ve etkinliklere yer veriyoruz:

********************************************

İngilizce bölümümüz tarafından 5.ve 6.sınıflar için spor salonumuzda "London Express" isimli bir yarışma düzenlendi. Londra'ya ulaşmak için takımların Liverpool, Oxford, Cambridge gibi şehirlerden geçmesi gerekirdi ve her şehrin istasyonunda yarışmacıların tabii ki İngilizce olarak kelime bulma, cümle kurma yada dialog kurma gibi görevlerini tamamları gerekirdi. Hem yarıştık hem de eğlendik. Sonunda zaferleri çikolatalarla kutladık.
img-bottom